O nas

Kontakt

Serwis

Wypożyczalnia

Blog

Zaloguj

O nas

Kontakt

Serwis

Wypożyczalnia

Blog

Zaloguj

Rower crossowy, czyli jaki?

Sklepy rowerowe oferują najróżniejsze typy rowerów.  Bardzo łatwo się w tym pogubić, zwłaszcza jeśli nie posiadamy specjalistycznej wiedzy na temat jednośladów. Czym wiecie np. czym rowery crossowe? Nie? W takim razie przeczytajcie poniższy artykuł i sprawdźcie, czy to przypadkiem nie takich dwóch kółek właśnie szukacie.

Czym jest rower crossowy?

Rowery crossowe cieszą się coraz większym powodzeniem wśród polskich i europejskich rowerzystów. Można powiedzieć, że na „crossy” nastała moda. Na czym polega fenomen tych rowerów? Przede wszystkim na tym, że stanowią doskonałe rozwiązanie dla tych, którzy szukają jednośladowego środka transportu zarówno do poruszania się po mieście, jak i po drogach polnych oraz leśnych. Jeszcze do niedawna musieliśmy w tej kwestii wybierać między rowerami miejskimi a „góralami”. Dzisiaj, dzięki wszechstronności crossów możemy zapomnieć o tym dylemacie. W turystyce rowerowej rowery crossowe przyjęły się znakomicie. Przemawia za nimi to, że są dużo wygodniejsze od rowerów górskich, elegantsze, lżejsze i posiadają przystępną dla portfela cenę. Jeśli pedałujemy codziennie do pracy, ale cenimy też aktywność na świeżym powietrzu i na weekend urządzamy przejażdżki po okolicznych wsiach, lasach czy parkach, nie znajdziemy dla siebie lepszej opcji.

 

Wygląd

Rowery crossowe z wyglądu przypominają rowery trekkingowe. Różni je od siebie to, że te pierwsze nie posiadają dodatkowego osprzętu, takiego jak np. błotniki, lampki czy nóżki. Crossy posiadają zazwyczaj koła o rozmiarze 28″ i wąskie opony z delikatnym bieżnikiem. Kierownica jest prosta albo gięta, możemy wybrać sobie, która będzie lepsza i wygodniejsza dla naszych potrzeb. Rower prowadzimy w pozycji wyprostowanej, niepochylonej. Nie obciążamy w ten sposób kręgosłupa i nie nadwyrężamy go w trakcie dłuższej jazdy, zwłaszcza po nierównym terenie. Przedramiona i nadgarstki także ułożone są w wygodny i bezpieczny dla naszego zdrowia sposób. Pamiętajmy, aby przed dokonaniem zakupu w sklepie dokładanie zapoznać się ze specyfiką danego modelu. Nie chcemy przecież żałować później swojej decyzji i reklamować sprzęt.

Cena

Jak w przypadku innych typów rowerów, rozstrzał cenowy jest dość spory. Znajdziemy sprzęt warty nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. Jednak już za  2 – 2,5 tys. złotych można kupić bardzo dobry model roweru crossowego.

Nie mylić z rowerem trekkingowym

Trekkingi to również rowery turystyczne, ale zdecydowanie bardziej sprofilowane pod konsumentów, którzy lubią trudne, wymagające trasy, np. po mniejszych górach. Są cięższe od crossów, tak, jak wspomnieliśmy wcześniej, mają więcej elementów wyposażenia oraz przeznaczone są na długie, dłuuugie, dłuuuugie trasy. Jeśli jazda rowerem to dla was rekreacja, a nie mocno aktywizujące organizm przedsięwzięcie, to zamiast trekkingu lepiej wybierzcie właśnie rower crossowy. Co ważne cały dodatkowy osprzęt występuje w trekkingach, taki jak błotniki, możemy zamontować bez problemu w crossie i nie wypłynie to znacząco na jego wagę. Prawda, że genialna sprawa?

Shopping Cart