O nas

Kontakt

Serwis

Wypożyczalnia

Blog

Zaloguj

O nas

Kontakt

Serwis

Wypożyczalnia

Blog

Zaloguj

E-bike – rower przyszłości?

Dla zabawy – to jest chyba najprostsza odpowiedź. Obecny stan technologii pozwolił na wykonanie odpowiednio pojemnych baterii o rozmiarach umożliwiających zamontowanie ich na rowerze oraz elementów przeniesienia energii elektrycznej do napędu roweru w kosztach umożliwiających masową produkcję. Dzięki temu otrzymaliśmy hybrydę, która wspomaga nasze siły wkładane w jazdę rowerem, dzięki czemu jesteśmy w stanie pojechać szybciej, dalej, a czasem nawet w miejsca, które nasz wzrok omijał podczas wycieczek.

No właśnie, hybrydę. To oznacza, że rower elektryczny łączy w sobie siłę mechaniczną będącą efektem pedałowania oraz elektryczną i obie te siły podaje na układ napędowy. Zapewnia wspomaganie jazdy na różnych poziomach, w zależności od modelu i producenta ale uwaga – nadal trzeba na rowerze jeździć, a nie tylko nim kierować. Taka zasada działania stwarza szereg możliwości, takich jak szybszy i mniej wysiłkowy dojazd do pracy, co być może pozwoli przesiąść się z samochodu na rower albo po prostu zwiększyć rozmach rowerowych wypraw. Z całą pewnością więcej frajdy sprawia zjazd z góry niż podjazd. Dzięki eBikeowi podjeżdżanie ma szansę stać się miłą i szybką częścią rowerowej wyprawy, a nie jak dotychczas, drogą przez mękę. A co, jeśli naszym marzeniem jest wycieczka rowerowa z Bieszczad na Hel, ale zdajemy sobie sprawę, że nasze możliwości fizyczne bardzo wydłużyłyby czas takiej wyprawy albo po prostu na to nie pozwalają? Dzięki rowerom elektrycznym takie marzenia mogą stać się rzeczywistością!

 

Ważną grupą, dla której rowery elektryczne mogą być idealną okazją do powrotu do tej formy aktywności, (bez obaw o brak sił w połowie trasy czy ogólne przemęczenie organizmu) są osoby starsze i takie, którym zdrowie nie pozwala na korzystanie z klasycznego roweru. eBike’i są dostępne w różnych konfiguracjach. Od stylowych holenderek, które świetnie się prezentują, przez rowery trekkingowe i crossowe, aż po agresywne rowery MTB. Nawet rowery juniorskie znajdziemy w wersjach elektrycznych. Cała gama ram rowerowych sprawia, że każdy znajdzie coś dla siebie.

Dodatkowe wyposażenie w postaci elektrycznego napędu i baterii sprawia, że należy te rzeczy wziąć pod uwagę przy decyzji o zakupie. Elementy te są kluczowym wyznacznikiem cen, które wahają się od około pięciu do nawet kilkunastu tysięcy złotych. Dlatego przy wyborze roweru elektrycznego i ograniczonym budżecie, należy jeszcze dokładniej zastanowić się w jaki sposób rower będzie użytkowany. Od tego zależy już nie tylko rodzaj ramy, rozmiar koła czy klasa przerzutek i korby, ale również pojemność baterii, która będzie adekwatna do naszych potrzeb. Kolejnym aspektem wpływającym na cenę jest jakość ukrycia napędu. Im droższy sprzęt, tym lepiej (naturalniej) rower będzie wyglądał, a dodatkowe elementy będą ładnie zabudowane i co najważniejsze – dobrze chronione.

Warto wybrać się do sklepu, który oferuje możliwość przetestowania roweru elektrycznego na miejscu, albo umożliwia wypożyczenie takiego sprzętu i na podstawie własnych doświadczeń ocenić w jakim stopniu elektryczne wspomaganie jazdy wpływa na użyteczność i komfort naszej jazdy. Pamiętajmy, że rower elektryczny sam NIE jeździ, potrzebuje aktywnego kompana do wspólnych przejażdżek.

Shopping Cart