Rowery elektryczne stają się coraz bardziej popularne w naszym kraju. Nie jest to jeszcze sprzęt, który jest codziennością na naszych drogach. Zdajemy sobie sprawę, że dużo osób ma wiele wątpliwości i pytań z nim związanych. Postaramy się rozwiać  Twoje wątpliwości i przekazać kilka konkretnych informacji. Obalimy kilka mitów i potwierdzimy prawdziwe tezy.

 

  1. Rower elektryczny to idealny sprzęt dla osób starszych. PRAWDA

Główną cechą tego sprzętu jest fakt posiadania akumulatora, który zasila silnik elektryczny. Jego celem jest wspomaganie pedałowania podczas jazdy. Jest to również doskonałe rozwiązanie dla osób, które wracają po ciężkim dniu z pracy i nie mają już siły na dodatkowy wysiłek fizyczny, a jednocześnie chcą być eko lub po prostu poruszać się na świeżym powietrzu.

  1. Nie można jeździć rowerem elektrycznym po ścieżkach rowerowych. FAŁSZ

Rower elektryczny to pojazd, który tak jak klasycznym rowerem możemy swobodnie jeździć po ścieżkach rowerowych. Zabronione jest to pojazdom posiadającym silnik powyżej 250 V, a takim są już motorowery. Sprzęt ten to również idealna alternatywa na poruszanie się po mieście bez konieczności stania w korkach i na szybsze dotarcie do celu.

  1. Utrzymanie tego typu roweru jest drogie. FAŁSZ

Jeżeli chodzi o kwestię ekonomiczną to koszt eksploatacji sprzętu jest bardzo niski. Średnie jedno pełne naładowanie akumulatora to koszt max. 80 gr. Rowerzysta jest w stanie przejechać na nim ok 40 – 60km. Jest to kilkadziesiąt razy mniej niż koszt paliwa w samochodzie osobowym.

  1. Ładowanie akumulatora jest długie i uciążliwe. FAŁSZ

Czas ładowania roweru elektrycznego zależy od stanu akumulatora i jego stopnia rozładowania. Średnio trwa to max do 8h, jednak często dzieje się to znacznie krócej. Ładowanie jest bardzo proste –  za pomocą odpowiedniego klucza należy wyjąć akumulator z roweru i podłączyć go do klasycznego gniazdka elektrycznego.

  1. Rowery elektryczne posiadają wiele opcji mocy wspomagania. PRAWDA

Większość modeli umożliwia wybór mocy wspomagania pedałowania, można ją również całkowicie wyłączyć, gdy chcemy być bardziej aktywni. Opcja ta doskonale sprawdza się przy większych wzniesieniach, gdy opór jest o wiele większy. Niektóre modele automatycznie zmieniają siłę wspomagania dostosowują ją do siły rowerzysty i ukształtowania terenu.

  1. E-bike posiada na kierownicy urządzenie, które informuje o stanie naładowania akumulatora. PRAWDA

Nie musisz się martwić, że silnik nagle przestanie działać i zabraknie Ci wspomagania w najbardziej potrzebnym momencie. Wszelkie informacje odnośnie stanu naładowania akumulatora będziesz miała przed sobą. Wszystko pod kontrolą!

  1. Akumulatory w rowerach elektrycznych wymagają częstej wymiany na nowe. FAŁSZ

Sprzęt rowerowy najczęściej wyposażony jest w akumulator litowo – jonowy. Producenci zapewniają, że można je rozładowywać nawet do 800 razy. Obliczono, że przy systematycznej jeździe w ciągu roku rozładujemy baterie ok 100 razy. A daje to ok 7 /8 lat użytkowania roweru na jednym akumulatorze. Są to jednak przybliżone dane, uzależnione od wielu czynników.

  1. Rower elektryczny to jedna z najbardziej pro środowiskowych form transportu. PRAWDA

Coraz częściej słyszymy o wzrastającym poziomie zanieczyszczenia powietrza. Zauważa się większe zainteresowanie dbania o naszą planetę m.in. poprzez wprowadzenie na rynek samochodów hybrydowych czy elektrycznych. Jeżeli propagujesz ekologiczny tryb życia a także nie chcesz dokładać swojej cegiełki do pogorszenia stanu naszej planety – wybierz E-BIKE.

  1. Koszt zakupu roweru elektrycznego nie jest mały. PRAWDA

Musimy być świadomi, że kwotę jaką powinniśmy przeznaczyć na zakup dobrego roweru elektrycznego przekracza koszt zakupu klasycznego modelu. Budżet jaki należałoby  przygotować dla średniej klasy e-bike to ok. 10 000 PLN. Jest to rower, który przy odpowiednim użytkowaniu będzie służył na lata, warto więc zainwestować trochę większą kwotę i mieć pewność, że wybraliśmy solidny sprzęt znanych marek.

Oto kilka wybranych dla Ciebie modeli: